WIDZISZ:Wśród szczytnickich drzew
Wśród szczytnickich drzew
Na terenie dawnej wsi Szczytniki znajduje się jeden z największych i zarazem najstarszych parków Wrocławia - Park Szczytnicki. Podczas tworzenia parku wykorzystano stare drzewa pamiętające dawny las (wiekowe dęby szypułkowe) oraz dokonano nowych nasadzeń tworząc bardzo ciekawy dendrologicznie obszar.
W bezpośrednim sąsiedztwie parku także rosną zabytkowe dęby oraz inne ciekawe drzewa.
Nasz spacer rozpoczynamy przy Moście Szczytnickim na prawym brzegu Odry. Na powitanie - szupin chiński - drzewo przypominające robinię akacjową. Idziemy wzdłuż kanału Odry w kierunku południowym i dochodzimy do pierwszego pomnika przyrody - jest nim dąb szypułkowy "Jana Dzierżonia". W pobliżu ogrodzenia II LO, po drugiej stronie ścieżki (gdy się nieco cofniemy) zobaczymy kolejny pomnikowy dąb. Możemy teraz zejść do ulicy Parkowej, przejść kilkadziesiąt metrów aby obejrzeć przy bocznym wejściu do II LO mocno uszkodzony dąb, pomnik przyrody.
Wracamy na wał i dochodzimy do ulicy Bartla, celem - dwa pomnikowe drzewa: żywotnik zachodni i cyprysik Lawsona. Przekraczamy ulicę Mickiewicza i przez lasek dochodzimy do świerka kaukaskiego. Teraz mamy dwie możliwości: możemy najpierw podejść na ulicę Parkową, by zobaczyć pomnikowy dąb błotny, lub od razu idziemy dalej wzdłuż ulicy Mickiewicza w kierunku Ogrodu Japońskiego. Przy naszej ścieżce rosną piękne cisy i niezbyt często spotykany dąb szkarłatny.
Mijamy Ogród Japoński. Możemy wejść (wstęp) i obejrzeć egzotyczne drzewa i krzewy. Nasza trasa biegnie dalej, skręcamy w alejkę Dąbską ( jesteśmy na terenie Parku Szczytnickiego). Po lewej stronie widzimy okaz limby - sosny, która w Polsce ma naturalne stanowiska tylko w Tatrach. Nieco dalej inny gatunek o ciekawie powykręcanych gałęziach - sosna wydmowa (skręcana), dalej cisy i kasztan jadalny. W pobliżu rośnie także krzew kłokoczki południowej, dla naszych przodków była to roślina magiczna.
Obok zabytkowego kościółka rosną ciekawe świerki: kaukaski i serbski.
Przechodzimy przez malowniczy mostek i wychodzimy na ulicę Kopernika. Tu zwraca naszą uwagę jedno z najstarszych drzew we Wrocławiu. Dąb "Dziadek" liczący ok. 450 lat.
Wracamy na poprzedną kwaterę i kierujemy się na północ. Po lewej stronie szukamy jodły nikkońskiej, dalej możemy porównać klon pospoliy z klonem kaukaskim i francuskim. W pobliżu rośnie strączyn żółty, lilak japoński. i grujecznik japoński.
Przekraczamy ulię Mickiewicza, idziemy ulicą Kopernika. Po prawej stronie rośnie miłorząb dwuklapowy i olsza kaukaska. Skręcamy w lewo, idziemy obok stawku. Mijamy kolejno (z ciekawszych drzew): parocję perską, cypryśnika blotnego, dąb kaukaski i strączyn żółty.
Przechodzimy przez mostek obok pomnikowego "Dębu Jana Stanki", skręcamy w prawo, przekraczamy ulicę Kopernika i dochodzimy do skrzyżowania ścieżek, przy którym rośnie kłęk kanadyjski. Teraz kierujemy się w lewo do pomnikowego kasztana jadalnego. Niedaleko rośnie niepozorne drzewko - jarząb brekinia - to także pomnik przyrody.
Naszym kolejnym celem jast aleja dębowa - pomnik przyrody. Rosnące tu stare drzewa są w części mocno uszkodzone. Żeruje na nich kozioróg dębosz, Występuje także huba siarkowa. Aleją dochodzimy do ul. Różyckiego, przy której widzimy kolejne pomnikowe dęby. Spacer kończymy na skrzyżowaniu ulic.
Możemy ewentualnie podejść do Ogrodu Roślin Leczniczych, w którym rosną cztery pomnikowe drzewa: lipa srebrzysta, wiąz szypułkowy, wiązowiec zachodni i topola czarna.
Plan spaceru