WIDZISZ:Ptaki
Ptaki
We Wrocławiu najczęściej spotykane są (podobnie jak w innych dużych miastach) gołębie miejskie. Żyją w różnych rejonach miasta i nie boją się ludzi. Ostatnio przeciętny obserwator mógł zauważyć znaczne zwiększenie się liczebności wron i srok, które przystosowały się do warunków panujących w dużym mieście i wykorzystują je dla swoich potrzeb, np. zakładają gniazda na słupach energetycznych czy przeszukują śmietniki i balkony poszukując pożywienia.
Znacznie zmniejszył się także ich dystans ucieczki. We wnękach budynków gniazdują gołębie, jerzyki, wróble, mazurki, kawki, pustułki, jaskółki - wysokie budynki przypominają im tereny skaliste, które były naturalnym miejscem bytowania.
We Wrocławiu zarejestrowano obecność ponad 200 gatunków ptaków, z czego ponad 100 ma tu swoje miejsca gniazdowania. Zimę w mieście spędzają np.: łabędzie, kaczki krzyżówki, łyski, mewy śmieszki, gawrony, kawki. Zobaczyć też możemy stada jemiołuszek, ktore zatrzymują się na drzewach w czasie swoich wędrówek. Zima jest też doskonałym czasem do obserwacji amatorskich. Ptaki przylatują do karmników umieszczonych w ogrodach czy na balkonach, nie mogą skryć się wśród liści. Wśród stołowników znajdziemy: sikory bogatki i modraszki, raniuszki, dzwońce, grubodzioby, wróble, mazurki, sierpówki, kwiczoły, droździki i wiele innych (w zależności od rejonu miasta). Jesienią spotkamy duże stada szpaków, usłyszymy i zobaczymy przelatujące nad głowami klucze gęsi. W czasie wiosny i lata trudniej jest obserwować ptaki skryte wśród listowia, ale często je słyszymy. Nad głowami przelatują jerzyki, bloki mieszkalne to miejsce gniazdowania jaskółek oknówek i dymówek. Możemy spotkać czaplę polującą nad wodą lub przelatującą nad
głową - na terenie ZOO mają swoją kolonię lęgową. Pustułki mają swoje miejsca lęgowe np. na wieżach zabytkowych kościołów w centrum Wrocławia. Kilka par bocianów także ma swoje gniazda na terenie miasta. W parkach możemy zobaczyć (oprócz już wymienionych) różne gatunki dzięciołów, zięby, kosy, pliszki, kapturki, kopciuszki, muchołówki, trznadle, szczygły. W okolicy starorzeczy i stawów żyją perkozy, błotniaki stawowe, bączki, kurki wodne, potrzosy, remizy, trzcinniaki, zielonki, sieweczki i wiele innych gatunków.
Każdy uważny obserwator (nawet amator) na pewno odkryje inne, niewymienione wcześniej, gatunki ptaków.
Zachęcamy
do obserwacji!!!
dokarmianie ptaków obserwacje ptaków